Lake

Nacionalni park Skadarsko jezero – upoznajte najveće jezero Balkana

Nacionalni park Skadarsko jezero, smješten u Crnoj Gori, obuhvata najveće jezero na Balaknu  i važi za jednu od najljepših turističkih atrakcija na čitavom poluostrvu.

Jeste li spremni da doživite netaknutu, očaravajuću prirodu ovog jedinstvenog kraja?

Bez obzira na to da li ste već posjetili Skadarsko jezero ili ga tek planirate istražiti, postoje činjenice koje vrijedi znati o ovoj inspirativnoj ljepoti Crne Gore.

Nacionalni park prostire se duž granice Crne Gore i Albanije, a ukupna površina jezera iznosi 369,7 km², od čega crnogorskom dijelu pripada oko 221,8 km².

Skadarsko jezero je kraško jezero i prirodna kriptodepresija – što znači da se dijelovi njegovog dna nalaze ispod nivoa mora. Poseban fenomen su sublakustrični izvori, poznati kao oka, kojih ima oko 30. Najdublje među njima, Radus, doseže dubinu i do 60 metara, iako prosječna dubina jezera iznosi oko 6 metara. Brojna ostrva na jezeru kriju ostatke manastira, srednjovjekovnih utvrđenja i drugih svjedočanstava bogate istorijske i kulturne baštine Crne Gore. Obale jezera bogate su brojnim rtovima i uvalama obraslim trskom, što Nacionalnom parku daje poseban i autentičan izgled, čineći da spada u neka od najljepših jezera Crne Gore.

Skadarsko jezero je 1998. godine proglašeno Nacionalnim parkom i od tada predstavlja jednu od najvažnijih znamenitosti Crne Gore. Da biste zaista dobro upoznali Nacionalni park Skadarsko jezero, važno je da upoznamo njegovu istoriju.

Skadarsko jezero i njegova bogata kulturno-istorijska baština

Nacionalni park Skadarsko jezero nekada je bio dio srednjovjekovne Zete, jedne od ranih državnih formacija na prostoru današnje Crne Gore. Krajem 15. vijeka došlo je do velike otomanske invazije, kada su Turci okupirali područje Skadra.

U periodu osmanske vladavine, nakon 15. vijeka, u okolini Skadarskog jezeara izgrađene su tvrđave poput Besaca iznad sela Virpazar, dok je tvrđava Lesendro na ostrvu kod Vranjine podignuta u 19. vijeku za vrijeme vladavine Petra II Petrovića Njegoša. Ovi spomenici  danas su neki od najposećenijih znamenitosti koje se vezuju za Skadarsko jezero Nacionalni park.

Stunning view at Lake SKadar and nature arround it.

Pad otomanske imperije i nezavisnost Crne Gore

Nakon pada otomanske imperije, Skadar je pripojen Albaniji i nazvan “Škodra“. Kada je Crna Gora postala nezavisna, početkom 20. vijeka, crnogorski kralj Nikola Petrović je postavio svoj ljetnji dvorac u mjestu Rijeka Crnojevića, smještenom na obali Skadarskog jezera.

Na površini jezera mogu se uočiti i ostaci utvrđenja Obod, gdje se nekada nalazila prva štamparija poznata po prvoj knjizi u južnoj Evropi, štampanoj 1494. godine, pod nazivom “Oktoih“.

U današnje vrijeme, turisti mogu uživati u mnogim zanimljivim spomenicima, diviti se znamenitostima kao što su srednjovijekovne crkve i manastiri Crne Gore, arheološkim nalazištima i tradicionalnoj ruralnoj arhitekturi.

Village

Očaravajuća prirodna ljepota nacionalnog parka Skadarsko jezero

Nacionalni park Skadarsko jezero, i ovaj kompletan dio Crne Gore zaista se stiču veličanstvenom i bogatom faunom i florom. Na ovom prelijepom i očaravajućem mjestu mogu se vidjeti brojne životinjske i biljne vrste.

Autentične životinjske vrste koje naseljavaju Skadarsko jezero

Sa više od 290 vrsta ptica, Skadarsko jezero Nacionalni park je poznat kao pravi raj za ptice, posebno za one ugrožene i zaista rijetke. Među najzanimljivijima su barske kokice, divlje patke, gnjurci, dalmatinski pelikani, žute, bijele i sive čaplje ali i mnoge druge.

Pored ptica, u slivu Skadarskog jezera ima više od 48 vrsta riba, od kojih je 15 endemskih vrsta, poput grmlja, jegulja, itd. Takođe, možete pronaći i brojne vrste vodozemaca. Najvažnije su zelene, velike žabe, kao i skadarske zelene žabe, glatki mrmoljci, itd. Nacionalni park Skadarsko jezero bogat je i reptilima, a neki od najčešćih su zmija podvezica, tropski, smjeđi, kameni i kraški gušteri i mnogi drugi.

Nature at Lake Skadar

Raznolikost vegetacije u slivu Skadarskog jezera

Ekosistem nacionalnog parka Skadarsko jezero je veoma raznolik. Kada se uzme u obzir bogatstvo flore, može se reći da je ekosistem Skadrskog jezera submediteranskog tipa sa močvarnim i slatkim vodama.

Nacionalni park Skadarsko jezero u Crnoj Gori baštini mnogo lijekovitih, aromatičnih, mednih i endemičnih vrsta biljnog svijeta, koje uključuju dalmatinsku žutilovku, ruzmarin, šafran, carsku krunu, divlje žute lale, maslačke, lovor itd. Plavna polja dom su različitim vrstama vrba. Na sjevernoj strani obale možete vidjeti stabla skadarskog hrasta koji je među zaštićenim vrstama.

Boat

Kraški sliv i vode oko Skadarskog jezera

Kao dio Dinarida, planinskog vijenca poznatog po kraškim terenima, Nacionalni park Skadarsko jezero obuhvata velika kraška udubljenja, podzemne pećine i karške vodotoke.

Zanimljiva činjenica o ovom području je da postoji mnogo hidroloških pojava kao što su vrtlozi i isprekidani izvori svježe vode. Tokom ljetnjeg perioda, mnogi od ovih izvora presušuju kako bi Skadarsko jezero zadržalo ogromnu količinu slatke vode.

Uživanje u omiljenim aktivnostima na Skadarskom jezeru

Pored čudesno lijepe prirode, Skadarsko jezero pravim avanturistima nudi mogućnost istraživanja i upoznavanja ovog područja iz drugačije perspektive. Evo najzanimljivijih stvari koje vas čekaju na Skadarskom jezeru.

Boat sailing on the water

Upoznajte Skadarsko jezero brodom

Izlet brodom na Skadarskom jezeru, odnosno krstarenje Skadarskim jezerom, jedna je od najpopularnijih atrakcija za koju se može odlučiti u ovom dijelu Crne Gore. Obično traje oko dva ili tri sata i predvođena je visoko kvalifikovanim stručnim timom na čelu sa kapetanom. Izlet brodom možete započeti iz sela Virpazar i prolaska pored kule Lesendro, izgrađene 1843. godine, ujedno i glavne kapije Skadarskog jezera.

Nakon prolaska pored tvrđave, uživaćete u divnoj, netaknutoj prirodi sa mnogim autentičnim životinjskim i biljnim vrstama, karakterističnim za Nacionalni park Skadarsko jezero. Na putu ćete se susresti sa proizvođačima koji turistima nude tradicionalni sir, domaću rakiju i vino, što upotpunjuje opšti utisak ove nevjerovatne atrakcije.

Planinarenje i ribolov na Skadarskom jezeru

Pored obilaska brodom i uživanja u prirodi Skadarskog jezera u Crnoj Gori, na obali se možete oprobati i u savladavanju zanimljivih planinarskih ruta.

Karuč je slikovito ribarsko selo na obali Skadarskog jezera gdje možete započeti šetnju kroz drevna sela na jezeru, isprobavajući ukusni, domaći med i vino direktno od lokalaca. Vraćajući se ka Cetinju, možete uživati u pogledu Rijeku Crnojevića, koji oduzima dah.

Ribolov je vjerovatno jedna od najpopularnijih aktivnosti na jezeru, naročito kod lokalnih stanovnika. Kada je u pitanju Crna Gora Skadarsko jezero je poznato po bogatom mrešćenju različitih vrsta ribe, među kojima se najčešće love šarani, jegulje i kedri i dr.

Pecanje rijetkih, slatkovodnih vrsta riba veoma je popularan vid sporta i zabave i među turistima. Neki od lokalnih brodića vas mogu odvesti do najboljih mijesta za ribolov, a kapetan će vas posavjetovati kao stari i iskusni.

Posjetite Etno sela na Skadarskom jezeru

Za one koji žele da izbliza iskuse crnogorsku tradiciju i naslijeđe, obavezno je posjetiti etno sela na Skadarskom jezeru. Ova šarmantna naselja su dizajnirana da odražavaju rustični stil života u regionu, sa tradicionalnim kamenim kućama, drvenim terasama i prekrasnim pogledom na jezero.

Ovdje možete uživati u autentičnom crnogorskom gostoprimstvu, probati organsku hranu lokalnog porijekla, pijuckati domaća vina i rakije, spremane vjekovima starim metodama. Seljani često dijele priče o svojim precima i istoriji regiona, omogućavajući posjetiocima da steknu dublje uvažavanje crnogorske ruralne kulture. Bilo da tražite mirno utočište ili kulturno iskustvo, etno sela nude jedinstven uvid u tradicionalni način života na obali Skadarskog jezera.

Kajak na Skadarskom jezeru – Istražite prirodu i budite aktivni

Ako volite avanturu, vožnja kajakom na Skadarskom jezeru je odličan način da istražite njegovu prirodnu ljepotu i budete aktivni. Ogromna površina jezera, isprepletena uskim kanalima i skrivenim ulazima, stvara savršeno okruženje za veslače svih nivoa vještina.

Klizeći kroz mirne vode, možete se približiti nekim od najživopisnijih područja jezera koja su inače nepristupačna. Veslaćete kroz gustu trsku, ispod zakrivljenih vrba i pored malih plutajućih ostrva na kojima se gnijezde ptice. Mir jezera, u kombinaciji sa šansom da se izbliza vide rijetke vrste ptica, čine vožnju kajakom nezaboravnim iskustvom.

Za one koji traže izazovniju avanturu, duže rute kajaka omogućavaju vam da istražite udaljene uglove jezera, uključujući čuvene ostrvske manastire i napuštene ruševine tvrđave. Mnoge ture sa vodičem takođe uključuju zaustavljanja na osamljenim plažama gdje možete da se odmorite i uživate u netaknutoj prirodi oko vas.

Kupanje na Skadarskom jezeru – Osvježite se u ovom veličanstvenom jezeru

Nakon dana provedenog u istraživanju, ništa nije bolje od osvježavajućeg kupanja u Skadarskom jezeru. Čista, bistra voda jezera pruža savršeno okruženje za opuštajuće kupanje, posebno tokom vrelih ljetnih mjeseci kada temperature mogu porasti i iznad 30°C.

Neka od najboljih mjesta za kupanje uključuju plažu Murići, mirnu pješčanu obalu okruženu netaknutom prirodom, i plažu Pjesačac, skriveni dragulj sa kristalno čistim morem i zadivljujućim pogledom na okolna brda. Ako istražujete jezero čamcem ili kajakom, možete pronaći i male, osamljene uvale u kojima možete uživati u privatnom plivanju daleko od gužve.

Pošto je Skadarsko jezero slatkovodno, kupanje je drugačije iskustvo od slane obale Jadrana. Voda je prijatno topla tokom ljeta, a njen bogat biodiverzitet čini je jedinstvenim i korisnim mjestom za kupanje. Bez obzira da li želite da se rashladite nakon dugog pješačenja ili jednostavno uživate u spokojnoj ljepoti jezera, kupanje u Skadarskom jezeru je apsolutno neophodno.

Obilazak Skadarskog jezera iz Porto Montenegro

Ako se odlučite za boravak u Porto Montenegru, koji spada u najluksuznije marine na jadranskoj obali, do Nacionalnog parka Skadarsko jezero možete stići vozeći se putem kroz Kotor, Budvu i Cetinje, ka Rijeci Crnojevića.

Ruta je duga 28,3 kilometra, a moderni putevi Crne Gore omogućiće da putovanje ne traje duže od 1h i 45 minuta automobilom. Postoji i mogućnost putovanja autobusom ili taksijem, na vama je da odaberete.

Skadarsko jezero je definitivno jedna od najzanimljivijih atrakcija za posjetu u Crnoj Gori, jer je najveće balkansko jezero i jedno od najboljih, prirodnih rezervata za ptice u Evropi, u kome se nalaze nevjerovatna priroda, ostrvski manastiri, čista voda i prelijepa, drevna sela Crne Gore vrijedna vaše pažnje i vremena!